Ugye, mindenki tudta, hogy a nálunk is nagy sikerrel játszott filmek képregényből készültek? Vagy mégsem? (A cikk eredetileg a Buborékhámozó 1. számában jelent meg.)
Az ufológia egyik visszatérő eleme a sötétruhás férfi (vagy férfiak), aki egy földönkívüli látomás után jelenik meg, és el akarja hallgattatni a szemtanúkat. Mert hogy a kormány már megint valami összeesküvést kavar vagy fedez. De az is lehet, hogy ez a fekete alak nem is ember, hanem robot, vagy valami egészen más, és azért visel napszemüveget sötétben is, mert... még belegondolni is rossz.
Amikor egy Lowell Cunningham nevű fiatal író új ötletet keresett a parányi képregénykiadókat tömörítő Malibu-csoport Aircel alkiadója számára, ezeket a feketébe öltözött emberkéket tette meg címszereplõőnek. Annyit azért fontosnak talált csavarni a koncepten, hogy az ügynökök nem kizárólag űrlényekkel találkoznak, hanem előfordul a praxisukban démon és sok más egyéb is, de mindezzel együtt, valjuk be, nem sok eredeti ötletet táplált a sorozatába. De Cuninghamnek óriási mázlija volt: a Malibu alapítója, Scott Mitchell Rosenberg ugyanis zseniális üzletember volt, és kezdettől fogva arra törekedett, hogy a kiadójánal kifejlesztett figurákból nagy bizniszt csináljon. Hát sikerült neki. (Ennél nagyobbat már csak akkor húzott, amikor az egész céget eladta a Marvelnek - méghozzá úgy, hogy a Marvel azóta is alig adott ki bármit is ezekből a sorozatokból, inkább ül még rajtuk egy kicsit.)
A Men in Black-ből elõször 1990-ben jelent meg egy háromrészes mini-sorozat, majd a viszonylag kedvező fogadtatást követõen rá egy évre még egy háromrészes. Aztán sokáig semmi, illetve csak az, hogy Rosenberg ügyködött a franchise eladásán.
Idõközben beütött a Marvel-üzlet, és mivel már tudni lehetett, hogy készül a film, és hogy egyre komolyabb összegek forognak kockán, és hogy egyre több sztár neve kerül szóba, immár a Marvel márkája alatt megjelent egy egyrészes történet, Men in Black: Far cry címen. A dátum a füzeten 1997 augusztus. Rá két hónapra pedig már megjelenhetett a film képregényes feldolgozása.
Ahogy ilyenkor szokás, a képregény szereplőinek a vonásai hirtelen idomulnak a színészekéhez, és így volt ez K esetében is, aki eredetileg olyan nagyon nem hasonlított Tommy Lee Joneshoz. De az ő változása kismiska volt ahhoz képest, hogy a szőke J-bõl feka srác lett, hiszen az ő szerepét Will Smith játszotta a filmben!
Aztán jött még decemberben egy újabb "one-shot", elvileg a film folytatásaként (a címe Retribution). De annak ellenére, hogy a Men in Black II legalább akkora sikert aratott a mozikban, mint az első rész, és hogy készült egy 38 epizódot megért animációs tévésorozat is, Men in Black képregény már tíz éve nem jelent meg...
És hogy milyen volt az eredeti? Nos, mint a mellékelt ábrán is látható: közepes. Sandy Carruthers kanadai rajzoló nem számít a nagy tiszteletben álló művészek közé, bár későbbi munkái elismerésnek örvendenek az underground és a főleg a webcomic kedvelői körében. Itt viszont inkább a gyenge pontjait láthatjuk: figurái szögletesek, szereplőinek az arca jelentős módosuláson megy át két kocka között. A minta rövid, de talán ennyi is elég, hogy meggyőződjünk róla: nem feltétlenül a legjobb képregényekből készülnek a legjobb filmek - gondolom, mindenki tudna erre még jó pár példát mondani.